Öncesi ve Sonrası

Düşünün 10 yıllar önce değildi bu yazacakalrım sadece bir elin parmakları kadar kısa süre önceydi.

Google de istediğinin bulamıyordun, yazı makale ve bilimum varyansları çok zaman sonra uzun uğraşlar ile Türkçeye çevriliyordu.

Forumlar vardı uzun uğraşlarla üye olunup orda rep almak ve icerik paylaşmak için paylaşılmamış konu, makaleler. Helede illegal bişe bulmak istiyorsanız üye ol sonra 50 cevap yaz 10 konu aç sonra indirme işlemi yapabilirsin. Ne kadar komik geliyor bunlar değil mi ? evet komik belki kimilerine hala komik gelmiyordur, çünkü ordan para kazanıyor geçimini sağlıyorlar.

Peki şimdi nasıl oluyor bu işler ; anında evet yanlış görmediniz. Bir makale yazıldıktan çok kısa bir süre sonra milyonlara ulaşıyor ve dilden dile çevriliyor, siteden siteye düşüyor. Orjinal içeriği yayınlayan daha lanse etmeden sanal ortama içeriği zaten lanse edilmiş oluyor. Düşünün bir program warez sitelerine düşüyor ve orjinalinden daha çok indiriliyor, daha çok yorum yapılıyor.

Meğer o kadar paylaşımcıymışız ki yıllarca içimizde tutmuşuz. Bir resim, video, yazı, şiir, aklınıza ne geliyorsa hemen paylaşıyoruz. Facebook da paylaş , Twitterde twitle, Foursquare de yerini bildir, Flickr de resimlerini yayınla, Blogger ve WordPresste yazılarını, Formspring de sorulara cevap ver, yüzlerce servis hepsi bizim paylaşım ihtiyacımızdan doğdu.

Yetmedi cep telefonlarına dahi girdi paylaşım çılgınlığı. Yerini işaretle, bedava facebook ve twitter. Mobil uygulamalar neler neler daha işte yakında internet ücretsiz olacak ve bütün dünya tek bir ağ haline gelecek herkes her şeyi istediği gibi kullana bilecek. Demedi demeyin.

Gelecekte neler olacak kimse bilemez ama her şey bizi teknoloji bağımlısı eder olacak, obezite ve şişmaklık alacak gidecek. Yeni nesiller bir çok kültürel olgudan eksik olacak, sigara ve alkol gibi teknolojiyi de damardan almaya başlayacağız…

Saygılar

Bugün 0 kez okundu