Tirebolu 42 çayının sırrı

Öncelikle herkes gibi bende 42 neden diye sordum ? işte cevabı

Adını Hüseyin Avni Bey’in kurduğu 42. Alay’dan alan “Tireboli 42”; Giresun yöresini tanıtma çalışmalarının yanı sıra kültürel değerlerine de sahip çıkıyor.

Peki  kimdir Hüseyin Avni Bey?

Hüseyin Avni (Alparslan) 1876’da Tirebolu’nun Cintaşı Mahallesi’nde doğmuştur. İlk tahsilinin ardından Trabzon İdadisi ve Harbiye Mektebi’nden mezun oldu. 1905’te jandarma sınıfına geçmesinin akabinde 10 neferlik bir kuvvetle 100 kişilik Yunan çetesini tesirsiz hale getirmesi adını duyuran ilk başarılardandır. 31 Mart Vak-a’sını bastırmak üzere Selanik’ten İstanbul’a gelen ordunun öncü birliğinde yeraldı. Balkan Harbi ve 1. Dünya Savaşı’nda tabur komutanı olarak görev yaptı. Bir tabur Rus askerini imha eden birliği ile cansiperane mücadele ederken ayakları donan Hüseyin Avni, ilk tedavisinin ardından tekrar birliğinin başına geçti. Erzurum Trabzon Rize ve Kafkas illerinde çeşitli görevlerde bulundu. 1920’de Pontus çetelerine karşı gönüllülerden oluşan Nizamiye Alayı’nı kuran H. Avni Bey komutasındaki 42. Alay; en şiddetli anında Sakarya Muharebesine dahil oldu. 42. Alay en önde savaşırken, askerlerinin büyük bölümü ve Hüseyin Avni’yi şehit vererek Yunan ordusunu durdurmayı başarmıştır.

İyi bir komutan olan H. Avni aynı zamanda bir yazar ve düşünürdü. Yayınlanmış tek yapıtı ise “Trabzon ili Laz mı Türk mü?” adlı eserdir.
42. Alay ve Hüseyin Avni …
Kahramanlıklarınızı unutmayacağız

Kimden Hakan YILMAZ Blog fotoğrafları

Yolunuz Tirebolu dan geçerse fabrikanın yanında ki restoranda bir şeyler yeyip çayı içmeyi unutmayın.

Kimden Hakan YILMAZ Blog fotoğrafları

42 nin sırrı çözüldü de neden daha farklı sorusuna ise

Çay yetişen coğrafyada iklimatolojik özellikleri ile hemen farkını hissettiriyor. Tirebolu’nun bol güneşi ile kuvvetlenen çay aroması ve buyrukluğu, yörenin kendine has toprağında yetişen genç çay bitkilerinin filizlerin de doyuma ulaşıyor. Yüksek irtifada, denize bakan dik yamaçlarda yetişen yapraklar, toplanırken de işlenirken de geleneksel yöntemlere bağlı kalınarak kaliteden ödün vermeden özel olarak üretilip özenle paketleniyor.

Kimden Hakan YILMAZ Blog fotoğrafları
Kimden Hakan YILMAZ Blog fotoğrafları

Daha fazla bilgi almak isterseniz buradan buyurun 🙂

Neden yazıyı yazdım derseniz oradaydım uzun zaman sonra. Öylece orada aklıma geliverdi 🙂

Bugün 1 kez okundu