Nüfus Cüzdanınız Sizi Mağdur Edebilir!

Kimlik Fotokopisi İle Kredi Kartı Çıkarıp Borçlandırdılar

İş başvurusu için nüfus cüzdanının fotokopisini veren Turgay Tezel’in iş başvurusu kabul edilmedi fakat sorunlar bundan sonra başladı. Tezel, kendi adına iki kredi kartı alındığını ve binlerce lira borcu olduğunu öğrendi. Sikayetvar.com da kimlik bilgilerinin gizliliği konusunda vatandaşların mağduriyet yaşadığına dikkat çekerek “Kimlik fotokopinizi verirken dikkat edin!” dedi.

Tüketici Platformu Sikayetvar.com yetkilileri kimlik fotokopisinin güvenilir olmayan her yere verilmemesi konusunda vatandaşlar uyardı. Kimlik bilgilerinin paylaşımı konusunda çok fazla şikayet aldıklarını ve vatandaşların büyük mağduriyet yaşadığını kaydeden yetkililer herhangi bir yere üye olurken de vatandaşların çok dikkat etmesi gerektiği konusunda uyardı.

İzmirli Turgay Tezel’in iş başvurusu için bıraktığı kimlik kabusu oldu. Aşçı olarak başvurduğu bir iş yerine nüfus cüzdanının fotokopisini Tezel, kredi kartı için başvuruda bulunduğunda, kendi adına 2 kredi kartı alındığını ve binlerce lira borcu olduğunu öğrendi.

Kredi kartlarının kendisinin olmadığını ispat eden Tezel’e, bu kez de adına kurulan petrol şirketinin Maliye’ye olan 341 bin 726 liralık vergi borcu için uyarı geldi. Tüm birikimini bu durumu düzeltmek için kaybettiğini, artık mahkemenin istediği her yıl için dilekçe verecek maddi gücünün olmadığını söyledi.

Her Başvuruda Kimlik İsteniyor

Yaşanan bu skandaldan sonra Sikayetvar.com; iş başvurusu yaparken, telefon hattı alırken, bir yerlere abone olurken ve kargo alıp verirken vb işlemlerde vatandaşlardan kimlik fotokopisi isteniyor. Kimlik fotokopisinin başkalarının eline geçmesinin birçok dolandırıcılığa kapı açtığını belirten yetkililer olabilecek tehlikeleri şöyle sıraladı:

“Kimlik fotokopisi ile vatandaşların adına hiç bilmedikleri yerlere üye olabilirler. Haberleri olmadan birçok yere abone olabilirler.

Adınıza birçok telefon hattı açtırılıp, açık hat olarak piyasada satılabilir. Gelen şikayetler göre açık hat mağdurları giderek artıyor. Vatandaşlar kendi adlarına açtırılan bu hatların kötü niyetli olarak suç teşkil edecek olaylarda kullanılmasından korkuyor. Kimlik bilgileri kişiye özel olması gerekir kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda büyük sorunları ortaya çıkarabilir.”

Kimlik Fotokopisi Üzerine Paraf Atın

Kimlik bilgileri ile istek dışı işlem yapılmasını önlemek için bazı önlemlerin alınabileceğinin altını çizen yetkililer “Bir yere başvuru yaparken kimlik fotokopisi üzerine kimliğin sadece o işlem için kullanılacağını bildiren bir paraf atılmalıdır. Gerekirse işlem tarihi de atmak yerinde olacaktır. Böylece daha sonraki yıllarda kimliğin tekrar kullanılması engellenecektir.

Nüfus cüzdanını kaybeden vatandaşların başına gelen olaylar da kimliklerin ne denli önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Kötü niyetli kimselerce ele geçirilen kayıp ya da çalıntı nüfus cüzdanları yasa dışı işlemlerde sıklıkla kullanılabiliyor. Bu da vatandaşın büyük mağduriyetler yaşamasına neden oluyor.Kayıp ya da çalıntı nüfus cüzdanları ile şirketler kuruluyor, bankalardan çekler alınıp karşılıksız çekler düzenleniyor, yaşa dışı binlerce işe ve suça bulaşılabiliniyor. Bu nedenle nüfus cüzdanları kaybolduğunda ve ya çalındığında acilen gazete kayıp ilanı veya emniyetten alacakları tutanağı ekleyecekleri bir dilekçe ile vergi dairesine başvurması halinde, kayıp veya çalıntı nüfus cüzdanı bilgileri sicil kayıtlarına alınıyor.

Kaynak

ŞikayetVar Haber

Bugün 0 kez okundu