Müstehaklık Belgesi maceram

Nasıl başlarsan öyle gider derler ya işte son günlerimin tarifi. Hep demişimdir ” iyi şeyler düşün başına iyi şeyler gelsin ” bu günlerde gelmiyor nedense.

Gelelim olanlara ;

Bir sebepten ötürü Müstehaklık belgesi almam gerekiyordu.

Müstehaklık Belgesi Alma

Müstehaklık Belgesi Alma

Müstehaklık, kişinin eşini veya çocuğunu kendi üzerine almasına denmektedir. Sgk bu işlemleri internet üzerinden yapmaya izin vermektedir. Müstehaklık sorgulama işlemlerinizi internet üzerinden yapabiliyorsunuz.  SGK müstahaklık ise sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmak için gereken belgelere denmektedir. Sigortalı olarak çalışan kişilerin sgk ya verdiği hizmetleri yapabilmek için müstahaklık belgesi almanız gereklidir.  Kısaca sgk müstahak belgesi sgk kurumuna bağlı olduğunuzu ispatlamak için gereken bir belgedir.

SGK müstahaklık belgesini alabilmeniz için,4a ssk, 4b bağkur veya 4c emekli sandığı üzerinden prim ödemeniz yeterli olmaktadır. SGK müstahaklık belgesi almak için birden fazla yöntem bulunmaktadır.  İlk yöntem sitemiz üzerinde bulunan müstahaklık belgesi sorgulama bölümü, diğer bir yöntem ise e-devlet sistemi, e devlet sistemini kullanabilmeniz için e-devlet şifreniz bulunmaktadır. Eğer e-devlet şifreniz bulunuyor ise Tc kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak  sunulan hizmetler bölümüne girmelisiniz.  Bu bölümde SGK hizmet kısımı bulunmaktadır. SGK hizmetler kısmından  müstahaklık bölümüne girerek belgenizi yazdırabilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise sosyal güvenlik kurumunun resmi sitesidir. SGK nın resmi sitesinden mail yolu ile gerekli bilgileri ileterek müracat edebilirsiniz. Son yöntem şahsi olarak SGK ya başvurmaktır. Tc kimliğiniz ile sgk memuruna talebinizi iletirseniz size yardımcı olacak ve müstahaklık belgenizi çıkartacaktır. Müstahaklık belgesi ve müstahaklık belgesi çıkarma konusunda aşağıdaki yorum bölümünden daha detaylı yardım alabilirsiniz.

Ve bana bu gün gerekliydi. Önce merkezdeki SGK ya gittim oradan bana Genel Sağlık Sigortasına borcum olduğundan alamayacağım söylendi. Oysaki sigortalı çalışıyordum ve olmaması gerekiyordu.

SGK Genel müdürlüğüne gidip üzerime çıkan borcu ödemeliydim. Neredeyse 2500 TL

Koştur koştur SGK ya gittim ve bana borcunuz var size yardımcı olamayı dediler…

İyi de nasıl olacak da bu belgeyi alacaktım Sağolsun memur arkadaş yönlendirdi beni Sosyal Hizmetlere

Zaman tükeniyordu ve hala belgeyi alamamıştım… Sosyal Hizmetlere Gidip gele sağlık sigortasını başlatmam gerekiyordu, Saat 16:00 olmuştu bile.

Mesai bitmeden belgeyi almalıydım 🙂

Sıra bana gelince içeri girdim İlker Arkadaşımız yardımlarıyla işimizi gördü. ( burası özel )

Tekrardan SGK müdürlüğüne gidip Müstehaklık belgesini aldım ve günü mutlu mesut bitirdim…

Her nerede yaşıyor ve yaşatılıyorsa… Saygılar

Su ve çay için eşekkürler arkadaşım İlker

Hakan YILMAZ

Bugün 0 kez okundu

One Comment

Hikaye 8 Ekim, 2013 Reply

Gerçekten güzel bir yazı olmuş. Keyifle okudum 😉

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.